1.275 visninger
|
Oprettet:
Hælp til højtaler kabinet {{forumTopicSubject}}
Hvordan ved man hvor stor osv,, sin kabinet skal være, til den her http://www.eurobaltronics.com/eng/products/?id=1502&doc=4207
jan 2007
Følger: 19 Følgere: 17 AV-enheder: 10 Emner: 33 Svar: 1.023
250L refleks. med lydisolering indvendigt = .( + 15% kabinet volume ) altså udregningsmessigt + de 2 portes volume 285L . kræftigt afstivet. med 2 porta af Ø 14cm x længde på 15cm.. = fs. 30Hz altså en meget meget dyb bass.
du kan også vælge at lave være med at afstemme den så dybt, og nøjels med fs på 35Hz og få +3db i følsomhed.
så en 250L kasse med 2 rør der hedder Ø 14cm x længde på 7cm. så spiller den tordende højt i et ca 5-6 meter langt rum placeret i et hjørne.
der skal så også et delefitler til, og klart et aktivt filter og en brokoblet effektforstærker er at fortrække.
et pasivt filter der skal kunne håntere 500W rms. koster spidsen af en jetjager.
Jeppe S. enheden egner sig bedst til refleks.
apr 2010
Følger: 1 Emner: 9 Svar: 6
jan 2007
Følger: 19 Følgere: 17 AV-enheder: 10 Emner: 33 Svar: 1.023
men jo mindre rør du vælger jo flere skal du bruge. den skal kunne ånde frit og uhindret så små rør er ikke sagen. med mindre du vælger 5 stk af dem. og de er jo ikke billige. f.eks 3 x Ø11cm rør kan også bruges..
men det er et større arbejde at skulle lave en baffelrefleks. men udbygget er suverent, da du kan lave den så gigantisk stor og lang at der slet slet ingen modsatnd er på reflekssen og dermed mest korrekt output.
Hælp til højtaler kabinet