A, B eller A+B med 1 sæt højttalere {{forumTopicSubject}}
Hello there.
Jeg ligger inde med et par B&W CDM#1
Broen mellem terminalerne er ikke at finde (hvis der nogensinde har været en).
Jeg har solgt min gamle forstærker da jeg flyttede sammen med kæresten, og nu bruger jeg hendes mors gamle Sony STR-DE325.
Der er både A og B udgange.
Hvordan bør jeg tilslutte højttalerne?
Der er som sagt 4 terminaler på hver højttaler (tænker HF og LF?). Skal jeg smide kabel fra A til én af terminalerne, og så koble dem sammen med en anden lille stump kabel, eller skal jeg smide A i den øverste, og B i den nederste på hver højttaler?
Jeg er ikke helt med på hvordan det foregår nemlig, og ønsker ikke ligefrem at risikere at brænde noget af.
Ved heller ikke om, hvis jeg bruger A+B, om det så trækker højttalerne bedre, da jeg tror de er lidt hårde at trække, i forhold til hvad mine forestilling om hvad forstærkeren kan præstere.
Al hjælp er velkommen. Oplæring såvel som simpel "A-> terminal" eller hvad der nu er det bedste at gøre.
Cheers
Thomas
okt 2008
Følger: 1 Følgere: 2 Emner: 9 Svar: 16
nov 2006
Følgere: 25 AV-enheder: 7 Emner: 234 Svar: 5.325
A, B eller A+B med 1 sæt højttalere