{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.685 visninger | Oprettet:

Underlag til pladespiller {{forumTopicSubject}}

Jeg har ikke haft en pladespiller siden 1989, men i erkendelse af at vinylmarkedet er kraftigt stigende og jeg tillige savner at kunne høre mine gamle skiver, så har jeg nu bestilt en Rega RP3 og håber den kan løfte opgaven. Den skal stå sammen med min NAD C375BEE og to Dali Lector 8, så jeg kan frygte, at der kan komme lidt forstyrrende vibrationer fra gulvet, når jeg fyrer lidt op for lyden.

Nogle gode ideer/erfaringer med pæne/diskrete absorberende underlag?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Problemer med vaskemaskinen 500 kr.
  • Græsslåning (højt græs) og fjerne ukrudt imellem fliser 1.200 kr.
  • Opsætning af savsmuldstapet og male ca 300 m2 205 kr.
  • Køkkenskabe og skabe til mødelokaler 1.800 kr.
  • Opsætte og skære loftlister i forskellige grader.(Kongens Lyngby) 700 kr.
  • Butiksskilt strammes 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Underlag til pladespiller
  • #2   1. mar 2015 Væggen er overvejet og ideen er kasseret - det er en dobbelt gipsvæg, der vibrerer når der skrues op.

    Jeg har overvejet en kraftig/tyk gummimåtte under selve pladespilleren og ligeledes under den skænk forstærker, CD-spiller og pladespilleren kommer til at stå på. Den må kunne absorbere det.

    Det handler måske om at eksperimentere sig lidt frem, ganske som jeg/vi gjorde da vi var unge med datidens pladespillere - udfordringen var jo nøjagtigt den samme.


  • #3   1. mar 2015 JEG VIL KØRER EN Stålramme med finerbeklædt topplade

Kommentér på:
Underlag til pladespiller

Annonce