3.069 visninger
|
Oprettet:
GamuT {{forumTopicSubject}}
Hey alle sammen.
Jeg må da blankt indrømme at jeg bliver helt forkuldret over at læse så gode anmeldelser på H4A omkring GamuT's standerhøjtaler L3.
Får uden tvivl lyst til at høre på et sæt højtalere med enheder af fineste slags, og som er forbedret dén tand mere til at opleve til GamuT's forventninger omkring en órdenlig standerhøjtaler.
Det kan godt være jeg lyder dum... Men hvad er grunden til at man køber et sæt GamuT L3 til 39.000 kr istedet for at investere i et sæt B&W 803s eller Helicon 800W?
nov 2005
Følger: 32 Følgere: 30 AV-enheder: 1 Emner: 55 Svar: 949
Og så er der nok også nogen der mener den lyder beder end dem, nogen der enda går så langt at kalde den, den bedste stander højttaler!
Jeg personligt bryder mig ikke om den...
The MBG
jun 2006
Følger: 22 Følgere: 20 AV-enheder: 5 Emner: 51 Svar: 2.219
Det er helt sikkert også lettere at få 2 enheder til at spille sammen, end f.eks. 3 eller flere.
Ulempen er self. også størrelsen, for det er jo begrænset hvor store lydtryk en lille højtaler kan levere, og bassen er heller ikke dæmpet så meget i et stort kabinet, som i et lille... (Ikke at en stander højtaler ikke kan spille dybt!)
Jeg har endnu ikke hørt L3'erne, men har nu også fået det indtryk at der er tale om noget ud over det sædvanlige...
P.s. der er vist et sæt Duelund stander højtalere til salg på H4A, hvis dette også kunne have en interesse? http://www.hifi4all.dk/ksb/Annonce.asp?id=41146
jun 2006
Følger: 22 Følgere: 20 AV-enheder: 5 Emner: 51 Svar: 2.219
nov 2005
Følger: 32 Følgere: 30 AV-enheder: 1 Emner: 55 Svar: 949
The MBG
GamuT