{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.008 visninger | Oprettet:

Indstilling af subwoofer. {{forumTopicSubject}}

Hej hifigalleri.

Jeg har fået mig et par nye højtalere og en subwoofer(min første sub). Men jeg kan ikke finde ud af at indstille den ordentlig, så håbede at i kunne hjælpe lidt.
Subben er en B&W AS2

Subben:
Frekvensgang (-3dB): 32-75 Hz
Hvilken volume skal den indstilles til?(står på 50% nu)

Højtalerne:
B&W DM602
kan ikke rigtige finde info omkring dem men har fundet S3'eren:

Frekvensområde +-3dB: 52-20.000Hz
følsomhed 90db.

Jeg kan indstille subben
- eller + phase
40 - 140 hz
EQ: i, ii eller iii

På forhånd tak.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Smid et ikea skab ud som er fuldt afmonteret og står på gadeplan 400 kr.
  • Havearbejde 900 kr.
  • Hækkeklipning 1.200 kr.
  • Opsætning af gardinstang 500 kr.
  • Male to værelser + lofter 2.750 kr.
  • Samle IKEA møbler 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Indstilling af subwoofer.
  • #1   25. okt 2009 Hvilken receiver har du? Nu ved jeg ikke hvor kraftig AS2 er, men jeg har selv volumen på min B&W ASW10cm stående på hvart (dvs. 25%). Derefter har jeg ladet min receiver (Onkyo 906) køre auto setup... Receiveren indstillede subben til +0.5dB. Jeg har derefter øgede den med 3 dB så den står på +3.5dB. At jeg har øget subben med 3 dB skyldes personlig smag og rummets akustik... Læs evt. manualen til din sub - her står der hvordan volumen skal indstilles under auto setup.... Håber det hjalp lidt smiley

  • #2   26. okt 2009 En perfekt indstillet sub er når man først kan høre at der mangler noget når man slukker for den. Så skru op for den til du kan høre den og så drej tilbage lidt. Der plejer der at være rigtigt godt til næsten all musik.

    Men som Jonas B siger så kommer det jo også an på smag og akustik i rummet.


  • Claus J
    Claus J Tilmeldt:
    apr 2008

    Følger: 1 Svar: 1
    #3   3. nov 2009 Hvis du stadig ikke har fået det til at spille, så tag et kig på frequence.dk, der ligger mp3-filer med frekvenser samt vejledning til indstilling af sub'en. Når den er korrekt indstillet skal alle frekvenser lyde lige højt.

Kommentér på:
Indstilling af subwoofer.

Annonce