Hjælp min kabel bakker falder ned {{forumTopicSubject}}
igår var jeg i stark og købe nogen tynde kabel bakker, der skal køre helt oppe ved loftet i mit køkken alrum,
men det klister der er på bagsiden kan ikke holde dem.
Så da jeg kom hjem fra fodbold i går hang kablerne bare som før, nu bare men kabel bakker omkring
Det nemme ville være bare at skrue dem fast i væggen med skruer men det er de kabel bakker der kun åbner i den ene side , så tror ikke der er ret meget plads at gøre godt med
kan man købe noget lim og sætte dem op med eller har i andre gode ider???
Det er gips vægge med filt på der er malet
På for hånd tak
Hvalrossi
maj 2009
Følger: 21 Følgere: 23 AV-enheder: 3 Emner: 61 Svar: 1.040
Den bedste måde at sikre at de bliver der hvor de skal og ikke laver skade når de skal demonteres igen, skrug dem fast til væggen i stedet.
jun 2010
Følger: 1 AV-enheder: 1 Emner: 16 Svar: 113
jun 2010
Følger: 1 AV-enheder: 1 Emner: 16 Svar: 113
sep 2006
Følger: 8 Følgere: 7 AV-enheder: 3 Emner: 70 Svar: 405
Jeg ville også mene at skrue dem fast er bedste løsning, men hvis der virkelig ikke er plads til at komme til så må du igang med limpistolen. Det hæfter så godt at du kan nøjes med små punkter langs kabelbakken - og kunne være den bedste løsning.
nov 2006
Følgere: 25 AV-enheder: 7 Emner: 234 Svar: 5.325
det du skal gøre er at tage ned i byggemarkedet, og så købe nogle små søm og så skal de sømmes op i rillen, det er sådan elektrikeren (mig ) får dem til at sidde fast og de ikke falder ned
sep 2006
Følger: 8 Følgere: 7 AV-enheder: 3 Emner: 70 Svar: 405
Hjælp min kabel bakker falder ned